پیمان صالحی

کمی کار با پایتون و پردازش تصویر با OpenCV

۱۷ تیر ۱۳۹۵

طی ترم گذشته و برای درس گرافیک کامپیوتری استاد پروژه تشخیص چهره را بهم پیشنهاد داد و ازم خواست کمی دربارش و روش انجامش تحقیق کنم و برای کلاس ارائه بدم و چون تابحال با این موضوع زیاد کار نکرده بودم خودم هم خیلی به اون علاقه مند شدم، بعد از کمی گشت و گذار به OpenCV برخوردم چون تقریبا بخاطر متن باز بودن پشتیبانی از اکثر پلتفرم ها و جامع و کامل بودنش محبوبیت خاصی در این زمینه دارد و امکانات فوق العاده ای به برنامه نویس میدهد تا بدون محتاج بودن به نرم افزار های تجاری دیگر وبدون محدودیت برنامه های پردازش تصویر خودش را بنویسد.

متاسفانه برای این مبحث منبع فارسی پیدا نکردم و همین دلیلی شد تا برنامه های ساده که برای تمرین نوشتم را به همراه فایل PDF کوتاهی که برای ارائه به کلاس آماده کرده بودم را در گیت هاب خودم قرار دهم که مطمئنا دارای عیب و نقص های زیادی هستند.

با استفاده از OpenCV میتوان عملیات هایی مانند خواندن مقدار پیکسل ها و جزئیات تصویر، رسم اشکال، تشخیص چهره و اشیا، آنالیز تصاویر و ویدئو ها تشخیص متن و … را به راحتی و با نوشتن چند خط کد ساده انجام داد.

طی این پروژه چند تمرین از مستندات OpenCV را با پایتون اجرا کردم و برخی از آنها را کامل تر کردم از جمله قطعه کدی برای گرفتن تصویر از وب کم و تشخیص چهره و ذخیره کردن فریم ها به عنوان تصویر و قطعه کدی که محتوای تک تک پیکسل های را گرفته و آنها را در آرایه ای ذخیره میکند.

لینک گیتهاب


تمرین های موجود و توضیحات داخل فایل PDF کامل نیستند و تنها برای ارائه درسی نوشته شده اند اما برای شروع کا با OpenCV مناسبند و بسیار جالب.

برای کار بیشتر با این کتابخانه قدرتمند میتوانید از کتاب های زیر برای آشنایی بیشتر و جامع تر استفاده کنید همچنین مستندات OpenCV نیز برای زبان های برنامه نویسی مختلف و ورژن های مختلف این کتابخانه تمرین ها و توضیحات کاملی دارد.

منابع بیشتر:

Learning OpenCV

OpenCV By Example

Android Application Programming with OpenCV 3

Learning Image Processing with OpenCV

Mastering OpenCV with Practical Computer Vision Projects

OpenCV 3.0 Computer Vision with Java

OpenCV Computer Vision with Python

OpenCV for Secret Agents

Programming Computer Vision with Python

برچسب:  

کتاب خوانی: سُلوک خلاصه ای از سال ۱۳۹۴